Tichý společník

Nový film Pavla Göbla

Scénář získal cenu FILMOVÉ NADACE. Knižní předloha získala ocenění Magnesia Litera.

Film bude uveden do kin v roce 2019.

O filmu

žánr

Absurdní tragikomedie. Magický realismus. Paralelní příběhy několika hlavních hrdinů spojené zdánlivě nahodilou synchronicitou a neotřelým humorem. Pod povrchem komediálního děje, ale probíhá příběh o něčem podstatnějším a niternějším. Jedno však neruší druhé, takže film je vhodný jak pro intelektuály, tak i současné filmové diváky.

kraj & styl

Film se bude natáčet v regionu Uherskobrodska a ve Zlínském kraji. Tak aby ukázal dosud stále ještě existující magii zdejší krajiny, její schopnost být plnohodnotným aktérem děje – tím jak působí na své obyvatele, jak se v nich a v jejich osudech odráží, jaký vliv má na jejich naturel i vztah ke světu, k realitě a sobě navzájem.

námět

V podhorské obci vyvstane problém – téměř plný hřbitov a kolem něj žádný volný pozemek. Většina lidí v obci jsou katolíci, takže šetření místem v podobě uren tady nehrozí. Obecní pobuda, lesní dělník a hrobník Miroslav Malina přijde s řešením – klasickou rakev lze do hrobu poslat i ve stoje – a hrob je rázem stejně velký, jako ten urnový a problém je úspěšně odsunut (což se v leckterém obecním zastupitelstvu rovná řešení).
S postavou Miry jsou spojeny další postavy a děje, jejichž drobné příběhy se dotýkají toho jeho. Osamělá Lenka, která touží po dítěti, ale bojí se mít vztah s mužem. Její otec, kterému zatopili rodnou obec – a spolu s ní i slivovici po jeho otci. A Fanda, který rád kreslí, umí to však jen podle tištěné předlohy, podle skutečného světa nesvede ani rovnou čáru…
Všem těmto hrdinům pomůže dojít cíle právě jejich tichý společník.

téma & myšlenka

V osobní rovině – touha po překonání samoty, tj. po projekci sebe do okolního světa, po lásce. V obecné rovině – současná ztráta sjednocujícího tichého společníka celé západní civilizace, která vede nejen k jejímu „rozpadu“ a obav z vnějších nepřátel (islám apod.) ale též zpětně zase k individuální osamělosti. Je ztráta síly rituálu, ztráta úcty před ním, znamením konce kultury, která se toho dopustí? To celé ovšem s nadhledem.

užití

Úspěch filmu může být pro region přínosem ze všech možných hledisek, od turismu – po zvýšení zájmu o regionální kulturu, hmotnou i nehmotnou, tradiční i současnou… o jeho průmysl, výrobky… potraviny, nápoje.
Film bude uveden jak v kinodistribuci, tak v televizním vysílání, a poté bude šířen i na digitálních nosičích. U nás i v zahraničí. Jedná se totiž o snímek s velkým festivalovým potenciálem.